Οι περίπου 220 μαθητές και μαθήτριες είναι μοιρασμένοι σε 12 τμήματα (2 τμήματα ανά τάξη).

Οι τάξεις στεγάζονται στις 10 αίθουσες του κυρίως κτιρίου και στις 2 αίθουσες του καλοδιατηρημένου πέτρινου κτιρίου. Κατά παράδοση, τα τμήματα της Α' και Β' τάξης στεγάζονται στο ισόγειο του κυρίως κτιρίου, ενώ ο πρώτος όροφος του κτιρίου παραχωρείται στους μαθητές των τάξεων Γ', Δ' και Ε'. Οι ...πιο ανεξάρτητοι "τελειόφοιτοι" της ΣΤ΄ τάξης έχουν την ευχαρίστηση να κάνουν τα μαθήματά τους στο καλοδιατηρημένο και ανακαινισμένο ιστορικό πέτρινο κτίριο.

Τα παιδιά πρέπει να έρχονται στο σχολείο στις 8:00 π.μ.

Το κουδούνι χτυπά στις 8:10 και ακολουθεί συγκέντρωση όλων των μαθητών και εκπαιδευτικών στο προαύλιο. Μετά την προσευχή και τις ανακοινώσεις, οι τάξεις προχωρούν στις αίθουσές τους και οι πόρτες του προαύλιου χώρου κλειδώνονται.

Στα διαλείμματα οι αίθουσες και οι διάδρομοι αδειάζουν. Η εκπαίδευση όμως συνεχίζεται στο προαύλιο, με παιχνίδι και διάφορες αθλητικές δραστηριότητες, πάντα κάτω από την επίβλεψη των εκπαιδευτικών και ακολουθώντας προγραμματισμό παιχνιδιών για την αποφυγή ατυχημάτων.

mathites_01
mathites_02
mathites_03
mathites_04
mathites_05
mathites_06
mathites_07
mathites_08

Στις σελίδες μας μπορείτε να βρείτε μερικές χρήσιμες πληροφορίες για τη λειτουργία και τους κανόνες του σχολείου, που περιλαμβάνουν ώρες και μέρες λειτουργίες, το πρόγραμμα των τάξεων κάθε σχολικής χρονιά, πρότυπα έντυπα (αιτήσεις, δηλώσεις, κλπ) για την επαφή σας με το σχολείο. διάφορα έγγραφα (εγκύκλιους, οδηγίες, σχετικά ΦΕΚ, κ.α.), καθώς και πολλούς συνδέσμους σε σχετικούς ιστοχώρους (π.χ. με εκπαιδευτικό υλικό, κ.α.).