Το σχολείο μας βρίσκεται στον οικισμό της Νέας Χηλής, στη δυτική είσοδο της Αλεξανδρούπολης. Σήμερα είναι ένα 12θέσιο σχολείο στο οποίο φοιτούν περίπου 220 μαθητές και μαθήτριες από την Ν. Χηλή αλλά και από τις γύρω περιοχές.

Το σχολείο βρίσκεται σε μια υπέροχη, «στρατηγική» για τους μαθητές τοποθεσία. Έχει δύο εισόδους από τη δυτική και νότια πλευρά του (οδός Κανάρη και οδός Θερμοπυλών αντίστοιχα) ενώ προς το Βορρά συνορεύει με το Δημοτικό πάρκο του οικισμού και ανατολικά εφάπτεται με το γήπεδο. Όπως καταλαβαίνετε είναι η καλύτερη τοποθεσία για ένα σχολείο αφού παρέχει τη δυνατότητα για πολλές και ποικίλες δραστηριότητες. Επιπλέον, η νότια πλευρά του σχολείου μας έχει θέα στη θάλασσα (θρακικό πέλαγος) η οποία απέχει περίπου 200 μέτρα και προσφέρει πολλές δυνατότητες για άλλου είδους εκπαιδευτικά προγράμματα.

Οι εγκαταστάσεις του σχολείου περιλαμβάνουν τρία διαφορετικά κτίρια χτισμένα μέσα σε ένα ευρύχωρο προαύλιο:

• το ιστορικό πέτρινο συγκρότημα,
  • τη νέα σχολική μονάδα και
  • μια σύγχρονη αίθουσα πολλαπλών χρήσεων.

Έτσι σήμερα, οι μαθητές/τριες μας μοιρασμένοι σε 12 τμήματα, στεγάζονται στις 10 αίθουσες του κυρίως κτιρίου και στις 2 τάξεις του καλοδιατηρημένου πέτρινου κτιρίου.

Ο χώρος πολλαπλών χρήσεων χρησιμοποιείται για θεατρικές παραστάσεις, διάφορες προβολές και εκπαιδευτικές παρουσιάσεις παρέχοντας σημαντική βοήθεια στη λειτουργία του σχολείου.

sxoleio1_01
sxoleio1_02
sxoleio1_03
sxoleio1_04