Το εκπαιδευτικό μας σύστημα επιτρέπει (και ενθαρρύνει) οργανωμένες σχολικές δραστηριότητες που υλοποιούνται στα πλαίσια του σχολικού ωραρίου με τη μορφή συγκροτημένων εκπαιδευτικών προγραμμάτων.

Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να υλοποιήσουν κάποιο πρόγραμμα, συγκροτούν την εθελοντική ομάδα που μπορεί να αποτελείται από ένα τμήμα του Σχολείου, ή από μια ομάδα μαθητών/τριών διαφορετικών τμημάτων ή και από μαθητές/τριες του σχολείου σε συνεργασία με μαθητές άλλου σχολείου. Όταν συγκροτηθεί η ομάδα, οι εκπαιδευτικοί επιλέγουν σε συνεργασία με τους μαθητές/τριες το θέμα του προγράμματος. Τα προγράμματα εγκρίνονται από το Διευθυντή και τον Σύλλογο Διδασκόντων και από την τοπική Διεύθυνση Εκπαίδευσης. Για κάθε πρόγραμμα διατίθεται ένα δίωρο την εβδομάδα, ενώ κάθε μαθητής και εκπαιδευτικός μπορούν να συμμετέχουν μέχρι και σε 2 προγράμματα.

Το σχολείο μας έχει αγκαλιάσει το θεσμό των εκπαιδευτικών προγραμμάτων, υλοποιώντας κάθε χρόνο με επιτυχία πολλές σχετικές δραστηριότητες. Επίσης, στα πλαίσια της Ευλέκτικης Ζώνης δίνεται η δυνατότητα για ακόμη περισσότερες διαθεματικές (και διασκεδαστικές) εκπαιδευτικές δραστηριότητες και εργασίες.

Δέστε μερικά παραδείγματα στις σελίδες μας...

progr_01
progr_02