2011: Α' Βραβείο σε Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ζωφραφικής "Παιδιά και Οδηγοί Προσέχουμε Μαζί"

Μαθητές του σχολείου μας πήραν μέρος σε Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ζωγραφικής με θέμα "Παιδιά και Οδηγοί Προσέχουμε Μαζί" που απευθυνόταν σε μαθητές των Δ', Ε' και ΣΤ' τάξεων των Δημοτικών Σχολείων όλης της χώρας.

Ο Διαγωνισμός στόχο έχει να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές στο πως μπορούμε όλοι να συμβάλλουμε στη μείωση των τροχαίων ατυχημάτων και συγκεκριμένα στην συνειδητοποίηση της ευθύνης που έχουμε όλοι, ανεξαρτήτως ηλικίας, για την τήρηση των κανόνων οδικής ασφάλειας. Η συμμετοχή των μαθητών στον Διαγωνισμό έχει σκοπό να γίνει αφορμή να αναδειχθεί ο σεβασμός που οφείλουμε όλοι, όταν κινούμαστε σε δημόσιους χώρους (δρόμους, πεζόδρομους, πλατείες), είτε ως πεζοί, είτε ως επιβάτες, είτε ως οδηγοί σε ποδήλατα, πατίνια, skateboards κλπ., στους υπόλοιπους χρήστες των χώρων αυτών, προκειμένου να αποφεύγονται τα ατυχήματα. Επίσης, στοχεύει στο να αναδείξει το ρόλο των παιδιών στην υιοθέτηση από τους μεγαλύτερους σε ηλικία (γονείς, συνοδοί, κ.λπ.) ασφαλούς οδικής συμπεριφοράς.

Από τα 160 έργα που υποβλήθηκαν επελέγησαν 40, που παρουσιάστηκαν σε έκθεση την Πέμπτη 12 Μαϊου 2011 στο Υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών & Δικτύων κατά τη διάρκεια της οποίας απονεμήθηκαν τα βραβεία στα τρία καλύτερα έργα και τιμητικά διπλώματα στα υπόλοιπα.

Το σχολείο μας διακρίθηκε διπλά!

Η Μελίνα Ζήκου (Ε1) κέρδισε το 1ο Βραβείο ενώ το έργο του Γιώργου Χατζηκωνσταντίνου (E2) διακρίθηκε μέσα στα 40 καλύτερα.

Αυτό είναι το έργο της Μελίνας που κέρδισε το 1ο βραβείο.  Το έργο εκδόθηκε και ως προσωπικό γραμματόσημο από τα ΕΛΤΑ.

Παρακάτω μερικά στιγμιότυπα από την τελετή απονομής βραβείων από τον Υπουργό Υποδομών, Μεταφορών & Δικτύων κ. Δ. Ρέππα.

2010 2011 zwgrafiki odikiasfaleia 1
 2010 2011 zwgrafiki odikiasfaleia 2 2010 2011 zwgrafiki odikiasfaleia 3