2011: Β' Βραβείο σε Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ζωγραφικής "Ένα Πανηγύρι ή μια Γιορτή στον Τόπο μου"

Η ομαδική προσπάθεια των μαθητών/τριών του ΣΤ1 τμήματος του έτους 2010-2011, απέδωσε τους καρπούς της αφού οι μαθητές/τριές μας κατάφεραν να αποσπάσουν το Β΄ Βραβείο σε διαγωνισμό Ζωγραφικής με θέμα: «Ένα πανηγύρι ή μια γιορτή στον τόπο μου» που διοργάνωσε ο Σύνδεσμος «Οι φίλοι του ελληνικού νησιού και της θάλασσας». Σκοπός του διαγωνισμού ήταν να ενισχύσει το ενδιαφέρον και την αγάπη των παιδιών για την ιδιαίτερη πατρίδα τους.

Οι 815 διαγωνιζόμενοι αποτύπωσαν στο χαρτί στοιχεία των παραδόσεων του τόπου τους και της ζωής τους κοντά στη θάλασσα.

Τα 6 καλύτερα έργα ζωγραφικής βραβεύτηκαν και παρουσιάστηκαν σε εκθεσιακό χώρο στην Αθήνα τον Μάιο του 2011.

2010 2011 zwgrafiki paniguri

Συγχαρητήρια στους μαθητές/τριες του σχολείου μας για το Β΄ Βραβείο και φυσικά στη συντονίστρια της ομαδικής εργασίας και υπεύθυνη του τμήματος κα. Αλατζά Σοφία.