Το σχολείο μας δεν ήταν πάντοτε 12/θέσιο. Έχει τη δική του ιστορία που χάνεται μέσα στο χρόνο. Έτσι, από μόνο του γίνεται ένας αξιόπιστος μάρτυρας της εποχικής εξέλιξης των σχολικών υποδομών του προηγούμενου (20ου) αιώνα.

Αρχικά, το πρώτο σχολείο ιδρύθηκε το 1924, δύο χρόνια μετά την εγκατάσταση των προσφύγων στην περιοχή της Νέας Χηλής (διαβάστε την ιστορία του οικισμού της Χηλής όπως την κατέγρεψαν οι μαθητές του ΣΤ1, 2010-2011 με τη δασκάλα τους κα. Σ. Αλατζά).

Το πρώτο αυτό κτίριο ήταν μια ξύλινη κατασκευή και λειτούργησε ως μονοθέσιο σχολείο στο χώρο όπου σήμερα βρίσκεται το νηπιαγωγείο (λίγο βορειότερα του δικού μας σχολικού συγκροτήματος). Μαρτυρίες των κατοίκων αναφέρουν ότι διανέμονταν συσσίτιο καθημερινά στους μαθητές. Δυστυχώς έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε και δεν υπάρχουν περισσότερα στοιχεία για το κτίριο που στέγασε τους πρώτους μαθητές.

school old 01   school old 02

Είκοσι οκτώ χρόνια αργότερα, παραχωρήθηκε το οικόπεδο το οποίο μέχρι και σήμερα στεγάζει το Δημοτικό σχολείο της Νέας Χηλής. Το παλαιότερο κτίριο του σημερινού συγκροτήματος χτίστηκε το 1952 από πέτρα. Είναι ένα παραδοσιακού τύπου μικρό κτίριο με δύο αίθουσες και ένα γραφείο το οποίο όμως εξυπηρετούσε την εκπαίδευση των τότε μαθητών/τριών καθώς το σχολείο την ίδια χρονιά (1952) είχε προαχθεί σε 3/θέσιο διδακτήριο.

Λίγα χρόνια αργότερα, το 1959, το σχολείο υποβιβάζεται σε 2/θέσιο και χρειάζεται να περάσουν άλλα 20 χρόνια ώστε το 1979 να προαχθεί ξανά σε 3/θέσιο. Από τότε και μετά παρουσιάζεται μια αυξητική τάση στους φοιτούντες μαθητές/τριες και το σχολείο αρχίζει σταδιακά να προάγεται σε 4/θέσιο το 1980, σε 6/θέσιο το 1989, σε 8/θέσιο το 1995, σε 10/θέσιο το 2001 και τέλος σε 12/θέσιο την επόμενη σχολική χρονιά 2001-2002, ενώ γίνονταν συνεχείς προσθήκες στους υπάρχοντες χώρους.

Το μεγαλύτερο κτίριο, αυτό που σήμερα αποτελεί την κύρια μονάδα, κατασκευάστηκε το 1993 και λειτούργησε αμέσως ως 6/θέσιο σχολείο. Περιλάμβανε 8 αίθουσες, μία αίθουσα πολλαπλών χρήσεων και 2 γραφεία. Καθώς όμως ο αριθμός των φοιτούντων μαθητών αυξάνονταν συνεχώς, το έτος 2009, η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων τροποποιήθηκε και μεταμορφώθηκε σε δύο όμορφες, μεγάλες και ηλιόλουστες αίθουσες ενώ ταυτόχρονα κατασκευάστηκε μία καινούρια και σύγχρονη αίθουσα πολλαπλών χρήσεων σε ξεχωριστό μέρος της αυλής.

Έτσι σήμερα, οι περίπου 220 μαθητές/τριες μας μοιρασμένοι σε 12 τμήματα, στεγάζονται στις 10 αίθουσες του κυρίως κτιρίου και στις 2 τάξεις του καλοδιατηρημένου πέτρινου κτιρίου ενώ ο χώρος πολλαπλών χρήσεων χρησιμοποιείται για θεατρικές παραστάσεις, διάφορες προβολές και εκπαιδευτικές παρουσιάσεις παρέχοντας σημαντική βοήθεια στη λειτουργία του σχολείου.

Κείμενο: Ε. Δελίδου